Оперний театр у Сталіно. 1941 - 1943 рр. На фасаді афіша вистави "Катерина" німецькою мовою. |
Так починався Донецьк
Частина 17
Історія Донецького академічного російського театру опери і балету розпочалася 1932 року, коли Вінницьку пересувну трупу передали в розпорядження Донецького театрального тресту й спочатку оселили в Луганську. Будівництво театру в м.Сталіно почалося 1936 року й було пов’язане з генеральною реконструкцією міста. Спочатку будівлю спроектували (архітектор Л.І.Котовський) для драмтеатру, який уже існував у місті. Однак місьрадою було прийняте рішення про створення музичного театру, після чого проект було змінено. Архітектором будівлі був Людвиг Котовський, роботи з облицювання мармуру здійснили майстри Ростова-на-Дону, а скульптурні – київські майстри. Будівництво було завершене 1940 року, а 12 квітня 1941 року оперою М.Глинки «Іван Сусанін» відбулося відкриття театру. Під час фашистської окупації трупа була евакуйована до Киргизії, а в будівлі відбувалися вистави самодіяльної трупи. Саме на цій будівлі 7 вересня 1943 року був піднятий червоний прапор – символ визволення міста від німецько-фашистських загарбників.
Кінотеатр ім.Шевченка. 1939 р. |
Ровесником оперного є кінотеатр ім.Т.Г.Шевченка на 1500 глядачів, зведений за проектом архітектора Л.І.Теплицького. Згодом його реконструювали (архітектор А.П.Страшнов), збільшивши на 700 місць, тепер він має 4 кінозали. Він функціонував і за часів німецької окупації, тільки під назвою "Солдаткіно".
Донецький драмтеатр. 1962 р. |
Власний драматичний театр місто отримало тільки влітку 1933 року (до цього існував пересувний Артемівський театр, який гастролював містами Донецької області, а в Сталіно працював самодіяльний драмгурток центрального клубу промкооперації), коли сюди з Харкова переїхав Український драматичний театр Червонозаводський (створений 1927 р.). Йому виділили будівлю кінотеатру «Колізей» (на вул.Кобозєва), поруч із кінотеатром «Червоний» (колишній «Сатурн»). Під час фашистської окупації театр був евакуйований до Кзил-Орди, багато гастролював по госпіталях, на фронті, за що отримав ім’я революціонера Артема. Свій остаточний «дім» Донецький український музично-драматичний театр ім.Артема отримав 1961 року, коли за проектом архітектора Є.І.Чечик на головній площі міста постала будівля, схожа на давньогрецький храм з шестиколонним портиком головного фасаду.
Цікаво, що 1933 року від трупи театру відділилася група акторів, які створили театр ляльок (перший на Донбасі й один із перших у країні взагалі!), що відсвяткував новосілля в зручному будинку на пр.Ілліча (колишньому кінотеатрі) лише 1983 року.
Немає коментарів:
Дописати коментар