Сьогодні мова йтиме про омонімію (гр. homos - однаковий, onyma - ім'я) - таке явище, коли на різних мовних рівнях слова збігаються своїм звуковим складом, але при цьому мають різне лексичне значення. Розрізняються лексичні омоніми - слова, що мають однаковий звуковий склад, але різні, цілком самостійні значення: стигнути - дозрівати і стигнути - охолоджуватися. Фонетичні омоніми (омофони) звучать однаково, але значення мають різне й пишуться по-різному: [миͤне] – [меͧне], [гриͤби] –
[греͧби]. Омографи - слова, які мають різне лексичне значення, однаковий звуковий склад, але різняться наголосом: зАмок - замОк, Обід - обІд. Морфологічні омоніми (омоформи) - це слова однієї чи різних частин мови, які випадково збігаються своїм звуковим складом у певних формах: поле (іменник) - поле (дієслово). Можливий також випадковий збіг кількох слів: сонце - сон це [со́нцеͧ].
Омоніми іноді важко відрізнити від багатозначних слів. Основним критерієм розрізнення є те, що кожне переносне значення полісемантичного слова обов'язково так чи інакше пов'язане з його первинним значенням, оскільки розвинулось внаслідок подібності понять. Омоніми семантичної спільності не мають, називають абсолютно не співвідносні за смислом поняття.
Омонімія розвивається за принципами двох незалежних ліній (↓↓), або ліній, що вказують на розрив полісемії, полісемія ж – за принципом ліній, що виходять з однієї точки, з одного джерела.
Одні вчені вважають, що омоніми і багатозначні слова можна розмежувати за допомогою відповідних синонімів (тобто, добираючи до них синоніми; наприклад: корінь (дерева) - основа, пеньок, корінь (зуба) - основа, пеньок, отже це багатозначне слово; ударник - робітник-передовик, ударник - музикант, отже, це омоніми), інші – за різними словотворчими можливостями (наприклад: багатозначне слово корінь (дерева і зуба) має однакові спільнокореневі слова - коріння, корінчик, а коса (інструмент) - косар, косовиця, косити, коса (зачіска) - косичка, кісник, закосичений, отже, це омоніми) чи належністю до різних семантичних груп (наприклад: тематичною групою слів для "Місяць" (космічне тіло) буде "Марс", "Венера", "Юпітер", а для "місяць" (відтинок часу) - "доба", "мить", "століття", отже, це омоніми); ще одна точка зору – визначати їх за синтаксичними зв'язками з іншими словами.
Головним критерієм розрізнення багатозначності та омонімії виступає зміст слова, співвіднесеність його з дійсністю; наявність чи відсутність внутрішнього семантичного зв'язку між співзвучними словами. До омонімів належать тільки такі однакові за звуковим складом слова, між якими немає будь-якого внутрішнього значеннєвого зв'язку.
На основі омонімії будуються каламбури, жарти, гра слів, загадки, скоромовки.
Пропоную вам перевірити свої знання омонімів (хоч завдання для дітей, проте є над чим подумати): http://childdevelop.com.ua/worksheets/980/
І щоб трохи повеселити вас - каламбури моїх колишніх учнів:
І щоб трохи повеселити вас - каламбури моїх колишніх учнів:
***
Ішов товстий
мандарин та й
побачив мандарин
Він хотів
його зірвати, та ще
трохи не доріс. Гараз
Сергій
***
Рижики, лисички не їстиме лисичка.
Мою пташечку
вівсянку нагодую я
вівсянкой.
Назбирала б
я лисичок, та злякалася
лисичок.
Жмутська
Анастасія
***
Голод став
душить лисичку,
Та знайшла
вона лисичку.
Є звірок
такий – це ласка.
В неї
материнська ласка.
Косарі косять
косою.
Йде там
дівчина з косою.
Пляж є
теж там – за косою.
Перепелиця
Дмитро
***
Завтра підемо
ми з татом
на луки,
А для
розваги ми візьмемо
луки.
Пироги спекла
мені мама вранці,
Тільки як
донести їх у
ранці?
Крощенко
Андрій
***
Мама з
дочкою зранку в
роботі:
Плаття з
байки шиє матуся,
З веселої
байки сміється Настуся.
Корміліцина
Анастасія
***
Ми з
татусем на луки
Рано-вранці прийдемо.
Для розваги
луки в ранці
Ми
з собою візьмемо.
Реброва Марина
Перевірити значення омонімів можна за словником (скачати http://www.twirpx.com/file/1226947/):
Демська О. М., Кульчицький І. М. Словник омонімів української мови. — Львів: Фенікс, 1996. — 223 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар