пʼятниця, 31 березня 2017 р.

Поетична сторінка: Ліна Костенко

ЦАРИЦЯ САВСЬКА

Едвард Джон Пойнтер.
Візит цариці Савської до царя Соломона.
1884 - 1890 рр.

Цариця Савська плакала вночі.
А вранці встала в блиску свої слави,
вся в діамантах, золоті, парчі.
Усі царі гінців до неї слали.
Вона їх брала вродою в полон.
Ніхто при ній розумним не здавався.
Аж навіть сам премудрий Соломон
на всі віки від неї здивувався.
Красуня, казка, магія, міраж.
В садах любові царственна троянда.
Вино очей, чаклунство магарадж.
Хвилююче мовчання фоліанта.
Жагучий сон, мінливий Орієнт.
Такий вже імідж у цариці склався.
Коштовний камінь в перстені легенд, —
цариця Савська, о, цариця Савська!
Вся в діамантах, золоті, парчі.
При ній сторожа піша і комонна.
Цариця Савська плакала вночі.
Але про це нема у Соломона.

субота, 25 березня 2017 р.

Унікальна Україна

7 дивовижних місцин України

З якими краєвидами ми асоціюємо Україну? Безмежні пшеничні поля на фоні безмежного неба? Тихі верби на фоні річкової гладі? Чи золотаве сонце, що заходить за оксамитові ліси? Усе набагато цікавіше ніж ви могли собі уявити. Краса української природи настільки багатогранна та неповторна, що в кожному куточку країни нас часто чекають справжні дива. Тож пропонуємо помандрувати найгарнішими природними місцинами нашої країни.

1. МАНЯВСЬКИЙ ВОДОСПАД

В шести кілометрах від невеличкого села Манява в Івано-Франківській області можна відвідати живописний водоспад. Високий водяний потік (висота водоспаду 18-20 метрів) з нестримною силою впадає в озеро, з берегів якого можна насолодитися красою цього місця. Тут навіть можна скупатися, проте треба пам’ятати, що вода в водоймі досить холодна навіть у найспекотніші літні дні.

2. ЧОРНЕ ОЗЕРО

У Кіровоградській (Кропивницькій) області, неподалік села Богданівка, є неймовірно гарне та оповите містичними історіями озеро, назване в народі Чорним. Таку назву воно отримало завдяки тому, що водорості та велика кількість тофру забарвлюють воду в темний колір. Згідно місцевих легенд, це озеро не має дна, як то насправді достеменно не знає ніхто, так як таких вимірів ніколи не робили. Купатися тут заборонено, однак дивовижні види та рідкісні й унікальні рослини, що ростуть на берегах вартують того, аби тут побувати.

3. СТІЛЬСЬКО ГОРОДИЩЕ

Неподалік села Стільсько, Львівська область, можна побачити старовинні кам’яні печери, які використовувалися як келії монахів. Загалом ці печери – частина історико-культурного стародавнього міста-поселення, побудованого білими хорватами ще в VIII–XI столітті. Археологи стверджують, що площа поселення була майже 250 гектарів, до нашого часу збереглися лише невеличка частина, яку ми й пропонуємо відвідати.

4. БАЗАЛЬТОВІ СТОВПИ НА РІВНЕНЩИНІ

Справжня дивовижа схована в Костопольскому районі Рівненської області. Тут на березі чистого озера прямо з землі ростуть кам’яні брили-стовпи. Кожен такий стовп має різну висоту, створюючи неймовірний вид. Скажімо по секрету, тут хочеться фотографувати і фотографуватися, тож якщо ви полюбляєте фотосесії – це чудова місцина.

5. ОСТРІВ ДЖАРИЛГАЧ

Про цей острів на Херсонщині знають практично всі, однак краса його від того не меншає. Цю місцину часто називають українськими Мальдівами, але окрім чистої морської води на комфортній прибережній лінії, тут також можна помилуватися красою місцевої природи. Також тут розміщується високий маяк (висота 24 метри), який був доставлений з Франції. А ще влітку тут можна відпочити в дивовижному містечку з очерету.

6. ДИВОВИЖНА ЯБЛУНЯ

Ви звісно запитаєте що може бути дивовижного в яблунях? А що ви скажете про унікальну яблуню, яку визнано ботанічним пам’ятником природи та вік якої налічує близько 200 років? Вся дивина цієї рослини в тому, що вона росте не вгору, так як ми звикли, а стелиться по землі, нагадуючи величезний кущ. Зараз яблуня займає площу в 10 соток та продовжує активно плодоносити. Подивитися на цю красу можна в місті Кролевець, Сумська область.

7. МАВРИНСЬКИЙ МАЙДАН

Недалеко від міста Павлоград та в 80 кілометрах від Дніпра розкинулася дивовижна місцина – Мавринський майдан. Це велике поле з ґрунтовими насипами, покритими травою. Якщо поглянути на цю місцину зверху, то насипи нагадують чи то риси краба, чи то павука. Однак в будь-якому випадку помилуватися тут є чим.
Джерело: Етнохата

пʼятниця, 24 березня 2017 р.

Поетична сторінка: Іздрик

Амнезія

пам'ять дощами вимило
розум вітрами вимело
хто тебе мила вимолив?
хто тебе з неба виманив?
звідки ти щастя випало?
взяло мене і випило..
хто тебе в бога вигадав?
і для чиєї вигоди?
а не було вже виходу
окрім дурного випадку
сам я тебе і вихопив
як випадкову вигадку
сам же тебе і вимислив
сам же тебе і вичислив
і як пречистий вимисел
поміж рядками вичитав
я тебе мила вимолив
з божого саду виламав
і небеса відкрили ми
і обгорнули крилами
і не забракне сили нам
поки шепочуть губи:
мила а хто ти мила?
любий а хто ти любий?
Іздрик

четвер, 23 березня 2017 р.

Поетична сторінка: Іздрик

***

коли повертається світ спиною
і знов поміж нами відстань і стіни
говори зі мною
говори зі мною
хай навіть слова ці нічого не змінять

і коли вже довкола пахне війною
і вже розгораються перші битви
говори зі мною
говори зі мною
бо словом також можна любити

я одне лиш знаю і одне засвоїв
і прошу тебе тихо незграбно несміло:
говори зі мною
говори зі мною
і нехай твоє слово станеться тілом

Іздрик

вівторок, 21 березня 2017 р.

Краєзнавство: Історія Донецька

Готель "Донбас". 1957 р.
Так починався Донецьк

Частина 18

У 30-х рр. з’явилися будівля Держбанку (1934 р.), будівля Донецької філармонії (тоді воно мало дещо інший вигляд, там розташовувалися різні державні установи), готель «Донбас» (стара будівля 1937 року, у 2001 – 2004 рр. відбулася капітальна реконструкція, нині – «Донбас-Палас»). 
Філологічний факультет ДонНУ (1 корпус)
Від 1937 року ведуть свою історію педагогічний інститут (що тоді розташовувався на Театральному проспекті, 28 (де зараз 3-й корпус торгівельного інституту) і мав лише 2 факультети: історичний і філологічний; у 40-х рр. інститут двічі переїжджав і власну будівлю за адресою вул.Університетська, 24, (це був перший навчальний корпус) отримав 1950 року; 1965 року своїх перших абітурієнтів прийняв як Донецький державний (потім – національний) університет) і Студентське містечко
Тоді ж у місті було відкрито Центральний універмаг (його попередником у місті був "Пасаж"). Спочатку він розташовувався в одноповерховому будинку на 2-й лінії, а в 1939 році на 1-й лінії було завершене будівництво триповерхового універмагу.
ЦУМ. 1962 р.
 
1938 року було збудовано гастроном «Москва» (1-й гастороном). 

1938 року місто знову розширило свої межі, увібравши селища Рутченкове, Лідіївка № 2/7, Петрівка, Трудовське, Олексіївка та інші. Утворилися нові райони: Кіровський, Петровський, Будьоннівський.

понеділок, 20 березня 2017 р.

Вітаю!

Сьогодні Міжнародний день щастя. Вітаю вас, друзі, та бажаю знайти своє щастя! 
І трохи мудрого народного гумору вам у понеділок - старий мульт "Як козак щастя шукав", аби пам'ятали, що справжнє щастя іноді зовсім не там, де ми його шукаємо...

Місяцелік: Весняне рівнодення

Важливою віхою зміни сезонів є день весняного рівнодення, астрономічний початок весни. Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується. І 20-21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними. Такий день називається днем весняного рівнодення. Тільки двічі на рік Сонце сходить точно на сході і заходить точно на заході. Це явище спостерігається в дні весняного і осіннього рівнодення. У день рівнодення центр Сонця можна спостерігати рівно 12 годин. Якщо стати на лінії екватора в день рівнодення, можна побачити сонце прямо над головою.
У 2017 році день весняного рівнодення припадає на 20 березня.
Настання весни наші пращури вважали великим святом, а в першу неділю після настання рівнодення у слов’ян святкувся Велик-день – «великий день», – сонячне свято, час, коли день перемагає ніч, весна – зиму і починається новий рік за сонячним календарем. Язичницькі святкування приходу весни були сповнені важливим сакральним змістом перемоги світла над пітьмою, пробудження всього живого і початку нового життя. 
Для цього дня існувала і безліч народних прикмет. Наприклад, якщо цього дня буде ясна погода, це до теплого літа. 
З приходом християнства розпочалася непримиренна боротьба духовенства з «поганськими» звичаями і первісною культурою народу, що вкорінювалися тисячоліттями у народну пам’ять.
І.Труш. Веснянки (Гагілки).
Початок 1900-х рр.
Тому багато народних свят і обрядів залишилися, але під виглядом християнських. 
Широко поширені веснянки-гаївки, що співали дівчата і водили хороводи у гаях, на галявинах біля води, символізували прихід весни, яка перемагала стару зиму. Із часом веснянки «християнізувалися», а в XIV - XV ст. веснянки-гаївки почали водити біля церков після християнського Великодня. 
Ой, весна, ой красна, 
Що ти нам принесла? 
Де зимувала, кого зігрівала? 
А ми за тобою насумувались, 
А ми тебе, весно, навиглядались. 
У Великдень весна перемагає зиму, світовий день починає збільшуватися, воскресає Бог життя - Дажбог-Сонце. Життєтворяще Сонце особливо виграє першого Великого дня вранці, коли сходить. Тоді люди відчиняли усі вікна, щоб запустити у хату його чудодійне проміння. 
Стародавні жерці на Великдень ходили від хати до хати і сповіщали: "Радуйтеся, Син Божий воскрес!" І разом із Сонцем-Дажбогом, яке дарувало світло і тепло воскресала природа. Дажбог-Сонце запліднював життям Землю. У ніч перед приходом Великого дня - воскресіння новолітнього, весняного життєдайного Сонця - на пагорбах, щоб бути ближче до Божича, запалювали вогнища, які палали всю ніч, єднаючи людські душі з великою душею зоряного неба предків. 
У перший день Великодня всі сідають за стіл ще досвіта. Але перед цим уся родина вмивається крашанками. Мати наливає у чепреп’яну миску холодної води, а на дно кладе три червоні крашанки. Після кожної особи воду міняють, але крашанки залишаються. Усім, хто вмивається крашанками, Божич-Сонце дарує здоров’я, а дівчатам ще й вроду. 
На Великдень випікався священний хліб, який посипався пшоном і який освячували в спеціальних мисках - ночвах. Така посудина зберігалася у хаті лише для цього свята - в жодних інших потребах не використовувался. У священий коровай встромляли гільце верби, яке вважалося тим священним першодеревом, що росте посеред Вирію і тримає на собі вогонь Дажбога. 
У багатьох народів у різні часи весняне рівнодення було початком Нового року. Цей момент слугує відліком для важливих подій у різних релігіях, зокрема в іудаїзмі (Песах), християнстві (обчислення дати Пасхи) тощо. 
У зороастрійській традиції, якої також дотримуються іранські, кавказькі і тюркські народи, з першим сходом Сонця після настання весняного рівнодення, починається тотожне свято - Навруз (дослівно - “новий день”), Свято Весни і Новий рік за сонячним календарем. 
Також в цей день відзначається Всесвітній день Землі. За традицією при проведенні свята дзвонить Дзвін Миру.
Цікаві поради, як відсвяткувати цей чудовий день читайте тут: https://tsn.ua/blogi/themes/esoterica/pravda-pro-vesnyane-rivnodennya-yazichnickiy-velikden-druzhina-boga-i-kroliki-613252.html

У День весняного рівнодення бажаю вам, друзі, благодення! 


неділя, 19 березня 2017 р.

Цього дня народилися: Ліна Костенко


Ще вчора я була висока як вежа,
Здається, ще трохи - дістану зеніт.
І раптом, - як вибух, - обвал і пожежа.
Розтрощений камінь - уже не граніт.
Руйновище віри, і розпач, і розпач!
Під попелом смутку поховано шлях,
Зажурені друзі сахнулися врозтіч.
Посіяне слово не сходить в полях.
На те й погорільці - будуємо хатку,
Над хаткою небо. А знов голубе.
Найвище уміння - почати спочатку 
життя, розуміння, дорогу, себе.

Сьогодні День народження Ліни Костенко.

Для гарного настрою: "Океан Ельзи"

Колись давно у Девіда Герберта Лоуренса ("Коханець леді Чаттерлей") зустріла таку думку: "... в майбутнє немає гладкої дороги..." А ще: "Треба жити, хоч скільки б упало небес". Сьогодні, коли впали всі мої небеса, підтверджую гірку правоту кожного слова. У кожного з нас свій Еверест, який ми мусимо підкорити, скільки б упало небес! Сили й удачі на цьому шляху вам, мої друзі!