неділя, 31 липня 2016 р.

Для гарного настрою: Brunettes Shoot Blondes

Група з Кривого Рогу всього за місяць опинилася на головних сторінках більшості світових музичних видань, включаючи Billboard, - пише Інсайдер.
Їхнє відео на англомовну баладу "Knock Knock" зібрало понад 6,5 мільйона переглядів на YouTube, тим самим побивши всі рекорди інших українських виконавців.
Ще рік тому про інді-групу з дивною назвою, вимовити яку з першого разу не вдавалося майже нікому, знали тільки затяті меломани.
Більше їхніх пісень - на SoundCloud:

субота, 30 липня 2016 р.

Унікальна Україна: Вишиванка

Українка у вишиванці на обкладинці відомого у США журналу 1928 року

У мережі віднайшли старовинну обкладинку популярного у США та Канаді журналу, де зображена українка у вишиванці, повідомляє VIDIA.
На передовиці жіночого журналі “Good Housekeeping” – молода українка із немовлям на руках. Одягнена вона у традиційну вишивану сорочку.
Зазначимо, “Good Housekeeping”  -  відомий жіночий журнал, що виходить з 1885 року. Перший випуск вийшов у Нью-Йорку. Журнал публікує матеріали на жіночу тематику, серед них – рецепти, дієти, матеріали про здоров’я та літературу. Журнал видається й нині.
Нагадаємо, українські сорочки від відомого американського бренду розкуповують до останньої.
А нещодавно дизайнер Оксана Караванська показала колекцію унікальних вишиванок у США.
Джерело: http://vidia.org/2014/29283

пʼятниця, 29 липня 2016 р.

понеділок, 11 липня 2016 р.

Місяцелік: Липень

Цікавинки про народні свята цього тижня

Преподобних Костянтина i Косми Косинських (11 липня). На свято Костянтина i Косми вдома сидiти – взимку хлiба не мати. 
У цей день дозріває бузина. Люди помітили, що цього дня соловей співає востаннє, проте якщо зозуля припинила співати, буде рання зима.
Петра i Павла (12 липня). Цей святодень пов’язаний із лiтнiм сонцестоянням. Найурочистiше його вiдзначали пастухи. У карпатському регiонi власники тварин органiзовували обхiд (“петрiвку”) на вигонi. Гуцули, скажiмо, приносили пирiжки з сиром (мандрики, перевертанки), пiсля чого пастухи влаштовували рiзноманiтнi змагання, розваги, танцi. У цей день юним пiдпасичам дозволялося зiбрати один удiй з усiх тварин i вигiдно продати. Вирученi грошi йшли на їхнi потреби.
 Напередоднi Петра-Павла пастухи викопували квадратнi канавки такої  глибини, що можна було спускати в них ноги. Землю скидали поруч на купку й прикривали дерном. Середину обкопаного мiсця, яке правило за стiл, застеляли скатертиною i клали на неї принесенi з дому продукти (переважно пирiжки з сиром, капустою), а також  безалкогольну наливку. Кожен намагався почастувати iнших поживним їством. Нерiдко пастухи й самi готували зi сметани й сиру пирiжки – мандрики. Розмова точилася неквапом. Згадували хлопчики цiкавi бувальщини, забавнi iсторiї. Брати участь у таких дiйствах було за велику честь для пiдлiткiв.  До свого товариства приймали не всiх, i вважалося великою ганьбою, коли когось залишали “поза гуртом”. Натомiсть старшi чи однолiтки нерiдко намагалися “засипати Петра”, а тому за ямкою вели постiйний нагляд.
Петропавлiвське свято мало i свiй пiсенний цикл. Ось кiлька таких спiванок:
А на Петра вода тепла,
Лиш би ся купати,
Ой на Петра личко бiле,
Лиш би цiлувати!
Ой на Петра вода тепла,
Лишень її пити.
-               Який, мамцю, Петрусь файний,
Лиш би го любити!

Якщо на Прикарпаттi “копали Петра” не лише пастухи, то в iнших регiонах це було винятково префесiйне свято.
Казимир Сіхульський. Пастух (Гуцул з вівцями). 1906
На Поднiстров’ї  пiдпасичi ходили селом, а господарi обдаровували їх продуктами та грiшми. На Полiссi та Лiвобережжi пастухи або господарi худоби спецiально готували мандрики. Особливо урочисто проходив цей обряд на Херсонщинi. Кожна господиня збирала маслянку – сколотину, яка залишалася пiсля збиття масла, - зливала її в горнятко i стоплювала. Із цього продукту, додавши яєць i муки, робила кругленькi сирники, власне, мандрики, якi варила в олiї чи смальцi. Тому й казали: “На Петра зозуля мандрикою вдавилася”. Як вiдомо, із цього часу вона вже переставала кувати.
Крiм того, на Петра й Павла господинi виготовляли з ячного борошна нового врожаю обрядовий хлiб i несли до церкви на посвяту. Священик розламував книшi та причащав, наче проскурками, усiх присутнiх. У такий спосiб жiнки вiддячували Петровi, що запровадив цей демократичний пiст (на Петра-Павла, власне, й завершувалася Перiвка).
Про Петрове свято  в народi побутує безлiч  прислiв’їв:
Раз у рiк Петра.
Бабське лiто до Петра тiльки.
До Петра молочка вiдерце, а по Петровi – глек, i той неповний.
До Петра не сподiвайся тепла, а по Петровi та й по тепловi.
На Петра i душа тепла.
Вiд Петра красне лiто.
Йшло до Петра, а тепер до Рiздва.
За Петра Афонського сонце повертається на зиму, а лiто – на жару, а зi Спиридона Сонцеворота (25 грудня) сонце повертається на лiто, а зима – на мороз.
Кожний то знає, що Петро колоски пiдпалює.
На Петра – колос, а на Iллю (2 серпня) – жнива.
Не все в середу Петра.
По Петровi на дворi пусто, а в полi густо.
Соловей спiває до Петра.
Як хлiба вродили, то нi Петро, нi Павло їх не вiднiмуть.
Прийшов Петро – вирвав било (листок), прийшов Iлля – вирвав два, прийшов Спас (19 серпня) – бери рукавицi про запас, прийшла Пречиста (21 вересня) -  на деревi чисто, а прийшла Покрова (14 жовтня) – на деревi голо.
Коли на Петра сьота, то буде в лiтi багато болота.
Як на Петрiв день спека, то на Рiздво мороз.
Як на Петра один дощ – врожай непоганий, два – добрий, а три – багатий.
Полупетра, або Петрового батька (13 липня). Деякi селяни вважали, що ця назва на честь Петрового батька, iншi – лише самого Петра, а дехто пов’язував її з тим, що свято наполовину менше. Щоб там не було, але на Полупетра вшановували також пастухiв i тварин. Деiнде навiть не доїли корiв, варили борщ у трьох горщиках, оскiльки Петро тричi вiдмовлявсь од Христа. У цей день пастухи мали змогу вiдпочити – не пасли худобу, а тому казали: “На Полупетра щаслива дiтвора!”
Із Полупетром  пов’язано чимало молитов про худобу. Ось зразок однiєї, зафiксованої на Полiссi:
“Христе, Боже наш, оберiгай i опасай худобицю нашу вдень пiд сонцем, уночi пiд мiсяцем, пiд зорями i на пiзнiм ляганнi, i на раннiм вставаннi, i на досвiтнiх годинах, де вона роси спасає, де води спиває.
Сохрани її, Боже, вiд звiра лютого, що її подстерiгає, вiд язика злого, клеветучого, i вiд гада гадовитого, усякого чорного зла, щоб повсякчасне обминало її воно. Щоб зло обминало, а добро зустрiчало.
Нехай прибуває нашiй худобцi усього: iз роси, iз води, iз усякого цвiту, що квiтує на нашiй землi!”
Щаслива та хата, де худоби багато.
Коло худоби походиш, то сам собi вгодиш.
Як корова у полi, то є харч на столі.
У ледачого господаря кiнь не побiжить.
Кузьми i Дем’яна (14 липня). Усе свiдчить  про початок лiтної спеки, адже, за старим календарем, це полудень лiта. Лiтнi кузьминки – це жiноче свято.
Кузьма i Дем’ян згубили жупан.
Фотiя (15 липня). Закiнчували косовицю сiна й починали готуватися до жнив, тому й казали: “З сiножатi пiшли пожинки”. На гробках висаджували фiалку.
Т.Яблонська. Сінокіс. 1974
Якщо з’являлися жовтi листочки на деревах – на ранню  осiнь i зиму.
Демида (16 липня). Маків день вважається нещасливим. Наші предки в цей день намагалися не розпочинати нових справ та були обережними.
На травi роса – легше ходить коса.
Андрiя (17 липня).
У цей день дивляться, як поводиться місяць. Якщо його видно при сході, а ще здається, що він ніби перебігає з місця на місце та міняє колір, буде хороший врожай. Також вважають, що цей день визначає погоду на 11 серпня: "Який Андрій - такий і Калинник (11 серпня)".
На Андрiя озимина наливається.
Батечко овес до половини дорiс. 
(За матеріалами книги В.Скуратівського

"Місяцелік. Український народний календар")

субота, 9 липня 2016 р.

Цього дня народилися: Ігор Калинець


9 липня 1939 року народився український поет і прозаїк, один із чільних представників так званої "пізньошістдесятницької" генерації і дисидентсько-самвидавного руху в Україні, політв'язень, почесний доктор Львівського національного університету ім.Івана Франка Ігор Калинець.  







Документальні стрічки про Ігоря Мироновича:
Фільм про дружину І.Калинця Ірину - поетесу, активну діячку дисидентського руху:
Ігор Калинець читає свої вірші:
Я ж надзвичайно люблю його дитячу поезію, особливо "Дивосвіт, або ж Перша книжечка для Дзвінки".

пʼятниця, 8 липня 2016 р.

Цього дня народилися: Олег Ольжич


8 липня народився Олег Ольжич (08.07.1907 - 09.06.1944) - український поет, археолог. Син відомого поета Олександра Олеся. 
Олег Олександрович Кандиба (справжнє ім'я Ольжича) був видатним політичним діячем України періоду визвольних змагань ХХ ст.: очолював культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів (1937) і Революційний Трибунал ОУН (1939—1941), був заступником Голови ПУН та Головою ПУН на українських землях (з 05.1942), голова ПУН ОУН (01.1944—†10.06.1944).
"Вже сучасники визначили місце О.Ольжича: поміж найсвітліших героїв української історії," - стверджує дослідник Л.Череватенко. "Ольжич був романтик," - засвідчує дружина. На мій погляд, кришталеву душу цього непересічного чоловіка, його незламну волю й глибоку віру в Україну, найкраще розкриває його поезія. 
***
Поцілуєш, різко і суворо,
А в очах — морозяна блакить,
А в очах — розриви і простори…
Ет, не нам, товаришу, любить!

Ще зіниці тугою розкриті
І сухі тривого. уста
(Скоростріли мовкнуть, перегріті,
І кіннота лаву розгорта…)

В ухах досі ще п’янюче-лунко
Дзвін копит і скреготи землі…
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Хай дарують: в нашіх поцілунках
Наші хижі, спрагнені шаблі.

Пророк

Не сняться літа дитинні,
Не маряться дні юнацькі.
Дівчата з горбів зелених
Давно не сходять до танцю.

Давно не збирають смокви,
Не душать важкі виногрона.
Річки течуть не водою —
Камінням сухим і чорним.

О очі мої гарячі,
Уства мої сірі, спраглі,
Що бачите тільки Сонце,
Щоб тільки кричати Правду!

Щоб жовкли жіночі лиця,
Щоб важчали їх убори.
Щоб вогкі і плідні лона
Були, як сакви порожні.

Щоб кидали щит і панцир,
З плечей обривали шати,
З одним невблаганним лезом
Мужі допадали коней.

На грудях зводите руки,
Бороните душу вашу, —
Не ждіть ніхто милосердя:
Я камінь з Божої пращі.


Давнім трунком, терпкістю Каяли
Ці — і кров, і смерть.
Небо — княжі київські емалі.
Небо знову — твердь.


Знов не вгору несміливим зором —
В безкраї степів,
Жити повно, широко і скоро
І урвать, як спів.

Як колись, горіти і п’яніти,
Шоломом п’ючи,
І життя наопашки носити
На однім плечі.

1930

***
По рівній грані двох світів ідеш,
Що, наче скло, невидима і гостра.
І тягне, рве глибинами без меж
Одкрите серце ненаситний простір.

Ступи ліворуч: легкий буде спад,
Повільні луки, мляві серпантини.
Від інтелекту через хліб назад
До жаху і бєзсилости клітини.

А вправо ступиш — прірва і провал,
І знову сплеск, і в клекотінні виру —
Лише твій шал щитом проти навал.
Одвага ж, коли ти запрагнув. Віра.

1937


Цікава стаття Б.Червака "Олег Ольжич. Поет національного герїзму": http://www.istpravda.com.ua/articles/2012/08/27/92187/
Сайт, що містить різні матеріали про Ольжича, його творчий доробок: http://oljich.at.ua/
Бібліографія життя та творчості: http://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/104/

понеділок, 4 липня 2016 р.

Місяцелік: Липень

Цікавинки про народні свята цього тижня

Юлiана (4 липня). Середина лiта. Спека. Тому особливо оберiгали садиби вiд пожеж, адже бiльшiсть дахiв були солом’яними.
Уляни (5 липня). Улян Уляну кличе в поле рано. Уляна його чує, часу лiтнього не марнує.
Горпини Купальної (6 липня). Цей день вважається одним із найкращих для заготiвлi лiкарських трав. Усюди в Українi люди удосвiта, до сходу сонця, вирушали в лiс i на левади, щоб запастися природними ліками. Заборонялося заготовляти трави лише “нечистим” жiнкам, у яких у цей день були мiсячнi.
Цього дня починають купатися в рiчках та озерах. Кажуть: Красуня Горпина поспiшає зустрiтися з Iваном”. Ранiше ставили столи посеред села, годували бiдних. Ворожили. Називали цей день ще так: День Святої жiнки  напередоднi свята чоловiка.
Г.Семирадський. Ніч на Івана Купала. 1880
Купайла, Iвана Купала, Іванів день (7 липня). Давнє дойбожиче свято Купала – свято краси, молодостi й очищення.  Первiсно Купалою називали ляльку, або опудало, яких купали-топили у водi (пізніше його спалювали на купальському вогнищі). Християнська церква включила свято в свiй календар, надавши йому назву Iвана Купала” вiд наймення Iоанна Хрестителя – Предтечi Христового. Цiкавi обрядодiйства влаштовувала молодь бiля води у нiч з 6 на 7 липня. Хлопцi готували вогнище, а дiвчата вибирали Марену – живу гiлку, яку заквітчували стрічками, квітами, або робили солом'яне опудало, одягнене в жіночу сорочку, з намальованим обличчям. Із настанням сутiнкiв парубки запалювали багаття (це мав бути обов'язково живий вогонь - видобутий тертям дерев'яних паличок), через яке попарно перестрибували. Це нiбито очищувало i приворожувало любов, щастя. Натомiсть дiвчата топили Марену, яка символiзувала русалку, й пускали на воду вiночки, завбачуючи своє майбутнє подружнє життя (поганою прикметою було, якщо вінок тонув, - значить цього року дівчина заміж не піде).

І.І.Соколов. Ніч на Івана Купала. ІІ пол. ХІХ ст.
У цей день годилося обов’язково скупатися  (удень, до обряду купання Марени), а дiтям, замiсть вогню, пострибати через трави (для них влаштовували своєрідне купальське багаття, встромляючи в землю "букет" із кропиви та будяків). Якщо ж хтось, стрибаючи, зачепить "купайла", хлопець-"сторож" бив невдаху кропивою по ногах. Потім кропиву кидали в річку зі словами: "Іван купався та й у воду впав!"
Повертаючись із купайлiвського свята, намагалися не оглядатися, щоб не наздогнала вiдьма, котра обов’язково була присутня там. Для того, щоб її впiзнати, необхiдно було взяти попiл з купайлiвського вогнища, загорнутий у ганчiрочку. Тодi вiдьма неодмiнно пiдiйде (або прийде наступного ранку) i скаже “Вiддай менi те, що в тебе є”. Якщо цей попiл закопати бiля ворiт, то жодна з вiдьом не доїтиме корiв.
І.І.Соколов. Купало
У деяких регiонах наступного дня, себто на Купайла, дiвчата робили з соломи ляльку, одягали в жiночий одяг, вiшали намисто на шию, а голову прикрашали стрiчками, квiтами й вiночками (деiнде голову робили з глини, замiсть очей вставляли вуглини й фарбували щоки). Потiм у супроводi дiтей ходили з Мареною всiма вулицями, наспiвували купайлiвських пiсень; обiйшовши, йшли до рiчки чи ставу, роздягали ляльку й топили у водi:
Потонула Маренонька, потонула,
Наверх кiсонька зринула…
В iнших селах Марену закопували в левадi, ставили поруч стiл, накривали його скатертиною, клали хлiб з дрiбком солi i,  взявшись за руки, ходили довкола, наспiвуючи пiсень. Дiвчата й хлопцi намагалися облити один одного водою, хоч купатися з Мареною не годилося, бо вона накличе бурю.
Протягом усіх обрядодійств співали купальські пісні.
На Закарпаттi жiнки робили на Купайла вiночки й вiдносили на могилки своїх дiтей, що народилися неживими або ж нехрещеними померли.
У цей день навiть не пускали корiв на пашу. До дiйних тварин на цiлу нiч i день пiдпускали малих телят, “щоб вiдьма  не повредила”.
Зiбраний на Купайла подорожник вважався помiчним од багатьох хвороб.
Купайлiвськi дiйства оспiванi й у прислiв’ях:
Зелене Купало в лiто упало.
До Iвана Купала дiтки просять дощу, а пiсля Купала вiн i сам йтиме.
Коли до Iвана проса буде з ложку, то буде i в ложку.
На Iвана Купала баба муки не мала, а на святого Петра (12 липня) пирогiв напекла.
Празник – Iван Бражник.
На Iвана нажала, а на Петра напекла.
Пiсля Купала не треба жупана.
До святого Iвана робить муха на пана.
Бджола каже: “Годуй мене до Iвана – я зроблю з тебе пана”.
Догодуй бджолу до Iвана, то вбере тебе як пана.
Згадай мене до Iвана, а я зроблю з тебе пана.
Люди вiрили, якщо пiти в лiс вночi на Купала, то можна побачити, як цвiте й “горить вогнем” папороть. Коли  зiрвану квiтку сховати за капелюх, то  обов’язково пощастить знайти пiд землею золотий скарб.
Велика роса на Iвана – буде врожай огiркiв та горiхiв.
Купальська нiч зоряна – вродять гриби.
Дощовий день – на неврожай.
Петра та Февронiї (8 липня). Муромський князь Петро дуже любив свою дружину Февронiю. Померли вони майже в один час, ставши символами вiрного, сильного i чарiвного кохання. Петро i Февронiя визнанi святими саме за любов i вiрнiсть один одному. Цей день щасливий для закоханих.
Усiєю родиною iдуть у поле до схiд сонця, щоб вклонитися хлiбному полю. У цей день печуть пирiжки, пригощають сусiдiв, родичiв. Вiд Петра та Февронiї починаються 40 спекотних днiв.
Свято Давида Суничника. Тихвинської iкони Божої Матерi (9 липня). У народi казали: На Тихвинську ягода поспiває, дiвчат у лiс зазиває”. 
Якщо в цей день дощ, то буде йти до бабиного лiта.
Самсон Дощовий (10 липня). Його ще називали Сiногнiй. “На Самсона, - казали,- бiйся мусона”.
Якщо йтиме дощ, то негодитиме сiм тижнiв – аж до бабиного лiта.
(За матеріалами книг В.Скуратівського

"Місяцелік. Український народний календар"

 і О.Воропая "Звичаї нашого народу")