Пам'ятник жертвам фашизму |
Так починався Донецьк
Частина 19
Сталіно було окуповане фашистами 26 жовтня 1941 року. Німці відразу почали встановлювати свої порядки: були створені комендатура, Біржа праці (яка відправляла молодь на примусові роботи в Німеччину), міська Управа.
Спочатку міським головою був призначений Н.Г.Пєтушков, а навесні 1942 р. бургомістром став А.А.Ейхман. Місто поділили на 4 райони зі своїми управами: Ларінський, Рутченківський, Путилівський, Прохоровський. Відділення гестапо (таємна поліція) розташували у збудованому незадовго до війни готелі «Донбас».
Пам'ятник жертвам холокосту на місці колишнього єврейського гето (пр.Ленінський) |
Відразу був уведена комендантська година (з 19.00 до 5.00), коли заборонялося ходити вулицями міста без пропуска. З 8 грудня 1941 р. у місті було введене платне медичне обслуговування, ціни такі: прийом лікаря в поліклініці – 3 рублі, відвідування хворого вдома – 5 рублів, вартість лікарняного ліжка – 5-10 рублів на день.
З 15 червні 1943 р. всі мешканці міста, старші за 10 років, повинні були носити пов’язки з особистим номером, відсутність пов’язки означала арешт і відправку до «трудового табора». На території клубу ім.Леніна та центральної поліклініки (нині – Центр слов’янської культури та ДОЛКО) було створено найбільший у місті концентраційний табір для військовополонених, у якому за роки окупації загинуло 50000 осіб. Над братською могилою 1965 року було втановлено пам’ятник «Жертвам фашизму» (скульптор Л.Бринь, художник Ю.Можчиль) і запалено Вічний вогонь.
Будинок по вул.Ткаченка, де містилася конспіративна квартира (зруйнований) |
Трохи північніше знаходилося єврейське гето.
У всіх районах міста діяли підпільні організації спротиву. Так, у Ленінському районі штаб підпільників містився в непримітному будинку по вул.Ткаченка.
8 вересня 1943 року місто було звільнено.
1943 р. Фото Г.С.Пшеничного |
Немає коментарів:
Дописати коментар