субота, 15 жовтня 2016 р.

Унікальна Україна

Українські етнопарки: кольори національного духу


Скільки їх у нас в країні, чудових колоритних етнографічних музеїв! Водяні млини, біленькі автентичні хатки, сакральні старовинні церкви, багаті князівські маєтки – допоможуть познайомитися нам з побутом та культурою наших прадідів.
Етнографічний музей, що знаходився під відкритим небом, вперше був створений у Швеції – це був Скансен. Його назва стала поширюватися і на решту подібних музеїв. Познайомимо вас з самими колоритними скансен-музеями України, що можуть стати для нас машиною часу і віднести нас до життя наших предків.
Музей «Пирогово»
В межах Києва просто неба знаходиться найбільший в усій Європі етнопарк.
Його площа 130 гектарів, і розміщено на ній понад 300 експонатів: хати XVII-XX століть, виконані з дерева храми, млини-вітряки, що займають ціле поле, школи, сільська управа.
Тут можна побачити і зовсім унікальну будову – хату XVI століття. Музей звісний і своєю неймовірно багатою колекцією - більш ніж 40 тисяч експонатів національного одягу.
Розміри музею та його експонати дозволяють провести тут цілий день, захоплено роздивляючись місцевість. Можна прискорити пересування по парку – наприклад, взяти напрокат велосипед, або під’їхати електропоїздом, або відчути себе в минулому на упряжці коней. Найголовніше, щоб ви були зручно взуті.
Вартість відвідування складає 30 грн., для дітей є знижки. Екскурсії проводяться різними мовами, вартість однієї екскурсії - 60-140 грн.
Щодо пошуків житла, то ви з легкістю можете підшукати готель або хостел в самому місті Київ. Наприклад, стануть в нагоді Святошинский чи Голосіївський район.
Дістатися можна машиною по Столичному шосе, до вулиці Академіка Заболотного. Можна проїхати від станції метро «Либідьська» - тролейбус № 11, або від станцій «Лук’янівська», «Академмістечко», «Дружба народів», від Бессарабського ринку та Софіївської площі – на маршрутці.
Ви можете пропрацювати свій маршрут подорожі на вікенд, навіть поділитися ним потім з друзями. А можна скористатися маршрутом, що вже розроблений («Таємниці Печерських особняків» наприклад).
Музей архітектури і побуту, Середня Наддніпрянщина
Це є найстаріший в Україні музей, що розташований під Переяслав-Хмельницьким, він займає 30 гектарів. Його включено до Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». В ньому можна побачити охайні сільські хатки, водяні млини, вітряки, церкви як пам’ятки старовини.
Князівський мисливський будиночок, чепурний та вишуканий, будинок лісової охорони, церковно-парафіяльна школа.
Тут є працюючі 13 музеїв різних тематик, де ви можете послухати про культуру. Ремесла. Історії тощо українців.
Територія парку велика, тому вам не завадить зручне взуття.
Відвідати парк можна, оплативши 2-5 грн за кожен з музеїв, екскурсії коштують 3-10 грн. Вам будуть вдячні за дрібні гроші, коли ви сплатите без здачі.
Щодо мешкання, то можна знайти притулок в готелях міста Переяслав-Хмельницького та у столиці.
Парк «Київська Русь»
Вражаюче видовище – древній Київ V-XIII століть, масштаб 1:1 – ви можете побачити в селі Копачів, що під Києвом. Цей приголомшливий комплекс є «Київська Русь».
Тут є чим зайнятись: розглянути княжий двір і невеличкі будинки звичайних людей, походити по крамницях різних промислів та купити сувеніри, завітати до живого музею коней, де зібрано більше 30 порід цих прекрасних тварин. Парк надає чудову можливість для проведення грандіозних фестивалів. До того ж працює без вихідних.
Ціна відвідування визначається окремо для кожного заходу, але зазвичай це 30 грн школярам, дорослим коштує 100 грн, а пенсіонерам – 50 грн. Дошкільнята можуть радіти видовищам безкоштовно.
Проживання можна знайти в готелях Києва чи Обухова.
Парк знаходиться недалеко – 45 хвилин на авто від Києва, їхати по трасі Нова Обухівська. Від Києва можна доїхати маршрутним автобусом від станції метро «Видубичи»
«Українське село»
Неподалік від Києва, в 15 км, в селі Бузова, скупчились хатки – представники шести регіонів України: Середня Слобожанщина, Полісся, Карпати, Наддніпрянщина, південь України. Поруч працює дерев’яний храм. Цей комплекс має назву «Українське село».
В деяких хатах, наприклад поліських, можна якийсь час пожити, тут працює етно-отель, внутрішнє оздоблення якого – з старовинних предметів побуту. А взагалі номери в комплексі є як у народному стилі, так і на вибір ще сучасні та в стилі модерн.
Вхід до парку безкоштовний, а відвідування самого будиночка коштує 5 грн. за екскурсію бажаючі сплатять 30 грн. До речі, екскурсії можуть проходити англійської мовою.
Дістатися ви можете з Києва по Житомирській трасі, доїхати до Бузової, повернути звідти на Миколаївку – і за 1,5 км від місця, де повернете, починається парк. Громадським транспортом можна дістатися на рейсовому автобусі – він ходить до Миколаївки з Києва, від метро «Святошин».
У Києві можна побачити будинки з цікавою історією або незвичної архітектури. Прочитавши статтю, в якій описано розвиток київського будинку, ви ознайомитеся з історією архітектури Києва з прадавнини до сьогодення.
«Шевченківський гай»
Є у Львові куточок, де ви можете насолоджуватись кожною годиною перебування в ньому – де повітря духмяне, а культура автентична. Саме тут ховаються серед дерев хати дерев’яні та мазанки – залишки XVI-XIX століть.
Всередині цих хаток збережений інтер’єр того часу, включаючи предмети побуту. Сам етнопарк «Шевченківський гай» поділений на сектори: Коломия, Гуцульщина, Лемківщина тощо. Допомагають створити атмосферу дерев’яні церкви, дбайливо перенесені на нове місце в розібраному вигляді та уважно зібрані.
Відвідати парк можна за 20 грн, пільговий вхід – 10 грн.
Враховуючи, що за один день насолодитися парком неможливо, радимо забронювати готель або хостел у Львові, відшукати житло буде не складно.
Дістатися до парку можна пішки, почати дорогу від львівської площі Ринок, по часу це займе 40 хв, йти доведеться не більше 3 км. Для тих, хто не любить ходити пішки, є маршрут трамваїв 2, 7, 10 або автобусів - вам потрібна зупинка «Шевченківський гай».
Ви можете скористатися можливістю спланувати свій маршрут на сайті, та з його допомогою ділитися цим із своїми друзями. Також ви можете скористатися вже складеним маршрутом, розробленим для вас попередніми користувачами чи турагентствами.
Музей народної архітектури і побуту в Чернівцях
Скансен-музей в Чернівцях ще молодий. В ньому можна знайти дві сільські вулиці, що відображають XIX-XX століття, сільські хати різних районів Буковини вздовж них, кузню, корчму, вітряки, церкву, сільську управу, дзвіницю – все, що було притаманне селу того часу.
Саме тут можна відчути атмосферу побуту та традицій гуцулів – автентичних жителів Карпат.
Відвідати парк дорослим коштує 10 грн, студентам – 7 грн, дітям – 5 грн. Кожного дня проходять екскурсії вартістю 50-40-30 грн.
Мешкати ви можете в одному з готелів Чернівців.
Дістатися до парку можна за допомогою тролейбуса №4.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту
Цьому етнопарку вже більше 40 років, на відміну від попереднього. Розміри його трохи менші, ніж у Київського або Львівського парків, але він привітно вітає вас своїм гостинним українським селом.
Хати закарпатських жителів, сільські садиби, корчма – всього в парку нараховується більш 30 пам’яток історіє та архітектури цього регіону, а експонатів ще більше – понад 14 тисяч. Тут можна помилуватися колекцією предметів місцевого декоративно-прикладного мистецтва. Найбільш цінним місцевим експонатом просто неба є церква Архангела Михаїла, складена з дерева ще в XVIII столітті. Поруч з етнопарком знаходиться Ужгородський замок.
Відвідати парк можна за 15 грн, квиток за пільгами коштує 5 грн.
Знайти собі житло не складно в готелі Ужгорода або відшукати квартиру по інтернету.
Дістатися можна пішки – і замок, і музей розташовані на схилі Замкової гори, зовсім недалеко, в 10 хвилинах пішки від центру міста.

1 коментар:

Вікторія Барановська сказав...

Дякую за пізнавальну та красиву екскурсію, Марино! Хочеться побачити на власні очі!!!